Jak na Bullet Journal

Zápisník Bullet Journal - Od začátku do konce

Kompletní průvodce metodou pro vedení Vašeho diáře

Vypadá nudně a nevýrazně a snadno zapadne ve stínu kuskusu nebo černé indiánské rýže. Ale brambora není jedinečná v tom, co je, ale tím, čím se může stát. Zkuste z kuskusu udělat hranolky, pak uvidíme. Prozatím, brambora je král, protože se může stát čímkoliv budete chtít.

To je to, co dělá Bullet Journal tak vzácné. Trh je doslova nasycený všemi plánovacími deníky a kalendáři, co si jen dokážete představit. Ale vždy se najde něco co Vám přesně nevyhovuje - a přitom nezáleží jak přepychový kalendář zrovna je a kolik má online funkčnosti. Je to zkrátka jen kuskus přetvořený do hranolek. Ale Bullet Journal je jiný. Jeho cesta začíná s prázdnou stránkou a perem, což je podvodně jednoduché, až skoro nudné, ale je to také ten správný líný vševědoucí génius, na kterého jste čekali.

Zápisník Bullet Journal je lepší, než Váš online system.

Doslova. A zde se dozvíte proč.

Náš mozek přistupuje k analogickým metodám a úlohám jinak, než ten digitální. Batolata umí ovládat iPady lépe než jejich o generaci starší příbuzní, takže všichni chytří lidé se najednou začali mnohem více zajímat, jak by to mohlo uškodit mozku a jeho rozvoji.

 

Nebudeme Vás nabádat k tomu, aby Vaše děti přestaly zírat do obrazovek (to by mohlo být směšné). Když ale začnete přemýšlet analogicky, je to jiné. Už jste někdy zkusili editovat seminární práci nebo rukopis na svém počítači? Vždy skončíte s tiskem celé práce a dopisujete do samostatných stránek perem, protože z nějakého důvodu je to tak lepší. Studie Vám ukáže proč:

“Zda si to připouštíte nebo nikoliv, mysl lidí používající počítače nebo tablety pro vzdělávání je méně účinná k učení, než u lidí, kteří používají tužku a papír.”

The Reading Brain in the Digital Age: the Science of Paper

 

Naše mozky se chovají rozdílně, když začneme uvažovat analogicky, a proto je Bullet Journal skvělý systém. Zapojuje Váš mozek a povzbuzuje ho ke zvládnutí celého myšlenkového procesu.

 

Ale pořád, i když celé to psaní se zdá romantické a uspokojivé, trvá to dlouho. Což zase vypadá hloupě a naprosto anti-vědátorsky, tak proč to dělat? Protože, Bullet Journal, svým designem, Vám pomáhá se rozhodnout, na čem záleží a co je lepší nechat být. Takže jestli není dostatečně důležité stále dokola přepisovat jeden úkol, pak není důležité si ho ve svém životě ponechávat. Jednoduché, ale extrémně efektivní.

 

Váš Bullet Journal nenahradí smartphone. Může se stát, že umřu, když nebudu mít okamžitý přístup k videům na youtube, ale telefony nemohou obsáhnout všechno, ne na jednom viditelném místě. A Vy si nemůžete uložit informace v telefonu a nadepsaný uložit do poličky

jako byste to udělali se hřbetem knihy. Když se Bullet Journal naplní, žije dál ve Vaší knihovně, kde se nakonec stane Vaším společníkem na celý život a tak postupně dělá společnost dalším a dalším zápisníkům a Vy máte ten nejlepší pohled z ptačí perspektivy Vašeho života s technologií, které se nic nemůže rovnat.

 

Bullet Journal může být rozvržen v příštích 5 minutách.

Jestli jste zvažovali koupit nový zápisník před tím, než jste věděli, že ho použijete (skvělé rozhodnutí mimochodem), určitě se Vám doma někde povaluje, nebo nějaký rozepsaný na Vás právě teď nyní sleduje z poličky. Tak ho popadněte a pustíme se do rychlého několika minutového rozvržení, abyste viděli, jak to funguje v akci.

Stěžejní stránky Vašeho nového zápisníku

Seznam nebo Index, chcete-li

Otevřete zápisník a nalistujte prvních několik prázdných stran. Jestli je Váš nový zápisník brambora, Váš seznam je pěkně tlusťoučký. Teď můžete použít jakýkoliv tuk chcete - olivový olej, slaninu, máslo… Ale je to těžké uchopit krásu čerstvě uvařené brambory bez  trochy tekutého cholesterolu. Tuk nutí bramboru zpívat, tzn. Váš index dělá Váš nový zápisník kouzelným zařízením a nezáleží, jakou formu zvolíte. Někdy trochu trvá, než si uvědomíte, jak je důležité ho nepřeskakovat.

Jedna z nejlepších věcí na Bullet Journal metodě je, že nic do svého zápisníku nemusíte psát popořadě. V podstatě, nejlíp slouží svému účelu, když prostě napíšete novou informaci na další prázdnou stránku. Žádné záchranné stránky nebo prázdné sekce jako u jiných plánovacích diářů, takže nic nepřijde nazmar. Jednoduše vždy najdete to, co zrovna potřebujete pomocí seznamu.

Nemusí to být přehnaně načančané; Váš seznam v zápisníku bude tím, co od něj očekáváte - jednoduchá stránka s popisem stránek a jejich čísla, abyste mohli vždy rychle najít to, co právě potřebujete. Časem se stránka zaplní, teď ale úplně postačí, když si stránku nadepíšete jako Seznam / Index a už máte první položku! Například “Seznam 1-2”.

The Future Log: Hlasy budoucnosti

Bullet Journal je skvělý pro ten daný měsíc, ve kterém se zrovna nacházíme, což je skvělé, ale když některé věci musíme plánovat dopředu, k tomu máme v zápisníku Future Log. A to je naprostá senzace.

Je nekonečně mnoho verzí, jak si rozvrhnout svůj zápisník. Ale metodou pokus omyl vždy dojdete k závěru, že v jednoduchosti je síla a udržet ho v tomhle duchu se vyplatí. Když v nadcházejících měsících máte jednání, rande přes oběd nebo zrovna chcete navštívit food festival, prostě si poznamenejte (s malým čtverečkem na začátku řádky) datum a událost. Hotovo. Nahoru na stránku napište Future Log a nezapomeňte přidat stránku do svého Indexu. Nejspíš budete chtít mít Future Log na začátku, takže to možná raději udělejte hned.

Měsíční přehled: The Monthly Log

Nejlepší na zápisníku Bullet Journal je, že ho nemusíte začít psát v lednu, aby byl efektivní. Prostě jednoduše začněte, tam, kde zrovna jste. Jestli tohle čtete v květnu, Váš první měsíční přehled bude květen.

Napište název měsíce nahoru na následující prázdnou stránku a pak dny daného měsíce do sloupce pod sebe nalevo nebo napravo. Je také velmi nápomocné psát první počáteční písmeno z daného dne k datumu, takže pak vlastně víte, který je to den. Je na Vás, jestli sloupec bude napravo nebo nalevo, tvůrce Bullet Journal metody píše dny vpravo. Ale je to na Vás.

 

Teď si vezměte svůj současný kalendář (Váš telefon, roztomilý plánovač cílů, atd.) a přeneste schůzky a události tohoto měsíce do Vašeho měsíčního přehledu. Pište jednoduše a šetřete slovy. Stručnost je skvělý zvyk.

Pokud cítíte, že tahle zápisníková metoda bude Váš styl, pokračujte a překlopte zbytek z Vašeho starého kalendáře a přidejte jakoukoliv nadcházející událost do Vašeho Future Logu - Ozvěn budoucnosti. Zvláště, když už je zápisník otevřený a pero rozepsané.

Měsíční přehled úkolů: The Monthly Task List

Lidé originálním způsobem rozvrhnou svůj měsíc tak, že kalendář s dny je na levé straně a obrovská stránka s úkoly a úlohy daného měsíce je v zápisníku na pravé straně. Upřímně řečeno, někdo nežije způsobem, aby musel mít pro měsíční přehled úkolů celou stranu, alespoň ne vždy. Například v prosinci, kdy se musí nakoupit a zabalit dárky, připravit dezerty pro rodinné sešlosti, překvapení pro děti.. Takže je přirozené, že si vytvoříte seznam daný právě pro tento měsíc. Některé měsíce ale mohou být jiné. Ta krása věci je, že každý měsíc uděláte tím, čím ho chcete mít. Když někdy potřebujete mít seznam měsíčních úkolů, do toho! Když ne, jednoduše přeskočte. Není svoboda nádherná?

Denní protokol: The Daily Log

Při prvních měsících vedeni Bullet Journalu někteří lidé narazí právě zde. Pak přistupují ke svému dennímu protokolu jako k úkolu. Napíší datum daného dne a pak všechny věci, které chtějí udělat. Což je velice robotické a tak nějak bez duše. Navíc, všichni víme, jak se cítíme na konci dne, když naše úkoly nejsou odškrtány - mizerně. Pak mohou být i další dny (jako tolik oblíbené líné víkendy), kdy se necítíte na to si zapsat ani jeden úkol. Nakonec výsledkem je nedůsledná interakce s Vaším skvělým zápisníkem, která začíná elaborací a pak se najednou přistihnete, jak si svoje denní úkoly přepisujete na ubrousek.

A pak, když zhasne světlo, přijde prozření. Je to protokol! Chápejme protokol jako “oficiální zápis událostí během plavby nebo cesty letadlem”. Ne, život není loď, ale je to bezpochyby cesta. Hýbeme se životem, měníme, vytváříme vzpomínky a pak většinu z nich zapomene a divíme se, proč se cítíme tak apaticky a všedně.

Denní protokol je nůž a vidlička k Vašemu zápisníku: Bullet Journal bramboře. Je to nástroj, který používáte, abyste odkrojili ty nejvíc důležité okamžiky z Vašeho dne a staly se permanentními. Tyto kousky pak budou praktické, jako úkoly a schůzky, ale také osobní, jako věci, které si chcete zapamatovat, knihy, které jste dočetli nebo rozhovor se starým přítelem.

Když začnete vnímat svůj denní protokol jako protokol, celý proces najednou ožije a pak otevřete svůj zápisník každý den. A ta nejlepší věc? Není to jako ty osobní protokoly, které musí být dlouhé. Vlastně, je lepší, když nejsou. Když si zapisujete poznatky ze svého dne, napište je tak, jak Vás napadají. Třeba zapíšete “byl jsem na poště” a pak hned následuje “Přemek dnes poprvé jel na kole”. Tohle všechno zůstává zaznamenáno v objektivním řádu, tak jak přemýšlí naše mysl. Mozek sám od sebe automaticky nekategorizuje věci. Proto si děláme seznamy! Proto toužíme po pořádku. Naše mozky jsou úžasné, ale my sami napřed musíme prosít informace a pak si z nich vzít to, na čem záleží. Denní protokol nechává tyto myšlenky vyjít na světlo za pochodu vědomí bez toho, abychom se cítili zmateně nebo bláznivě.

Co tomu všemu zatím říkáte? Pokud jste fascinováni, budeme pokračovat.

Váš zápisník se nemusí oblékat jak na červený koberec.

Někdy je lepší se zatím nedívat na ostatní příklady Bullet Journal zápisníků. Proč? Protože mnoho lidí si zdobí stránky různými ozdobnými pásky, kaligrafickými nápisy, razítky, odznaky a samolepkami, třpytkami a vším možným, co Vám rozpohybuje srdeční tep v obchodu s uměleckými potřebami. Tabulky a nápisy jsou barevně sladěné, a je opravdu z čeho vybírat, je to jako strašidelný plánovací bufet.

Není pochyb o tom, že tyto zápisníky jsou krásné. Ale pamatujte, v jednoduchosti je síla. Může se stát, že se natolik zaberete do předělávání a zdobení zápisníku, že to nakonec vzdáte a začnete znovu. S lepší vyhlídkou.

Nyní se podíváme na značení úkolů.

Označování záznamů

Pro označování záznamů se používají jiné symboly. Pomáhají Vám se obratně zorientovat na stránce zápisníku a hned najít to, co hledáte. Jakmile si na ně zvyknete, mozek je bude automaticky sázet na stránku a navíc kategorizovat si každý úkol je nesmírně užitečné.

A zde je ten problém. Pokud si představíte “značky” zápisníku bullet journal, budete mít nervový kolaps. Je jich přece tolik! Lidé vytváří svoje značky tak, jak potřebují a chtějí, nejsou na to žádné limity ani pravidla. Je to celé nádherné, ale ne zatěžující. Rada? Držte se toho, abyste svých značek neměli příliš.

An example of a Daily Log with various signifiers.

Nejjednoduší je začít s těmito pěti značkami:

  1. Tečka je pro úkoly a věci, které je třeba udělat. Když je hotovo, čtvereček se vybarví.
  2. Kolečko je pro schůzky a místa, kam je třeba zaběhnout. Když je hotovo, vybarví se.
  3. Pomlčka (čárka) je pro věci, které by se měly zapamatovat nebo zalogovat. Cokoliv, co Vás rozesmálo nebo kniha, kterou jste zrovna dočetli.
  4. Srdíčko je pro vzpomínky a věci, na které nechcete zapomenout.
  5. Hvězdička/Vykřičník je značka pro důležitost, nejlépe vyniká vedle čtverečku nebo tečky.

Někteří lidé používají jiné značky pro emaily, telefonní hovory, věci, které si potřebují dohledat, svoje nápady atd. Když jich budete mít příliš mnoho, bude těžké si ihned zapamatovat, který k čemu slouží. Ale přeci jenom žárovka pro nový nápad, který by měl spatřit světlo světa by za to stála. Když teda nejste líní ji pokaždé nakreslit..

Mějte své značky pod kontrolou.

Sbírky, seznamy a kolekce

Sbírky jsou typické stránky pro zápisníky Bullet Journal, např. cokoliv, co není log (Váš protokol). Můžete mít v zápisníku stránky pro knihy, které chcete přečíst, pořady ke sledování, recepty k vyzkoušení, oblíbené restaurace, plánovač večírků, uklízecí seznam, jídelníček, nápady k postování na blog, slova, které milujte atd. Cokoliv si jen vzpomenete.

Potěšení z toho vlastnit takový zápisník, není v tom si nechávat věci ve Vaší hlavě, které chtějí pryč, ale jsou určité věci, které víte bez toho, aniž byste si je zapsali. Jako například seznam přátel. Seznam přátel! Jaký to má smysl? Možná jen pro vizuální představu koho pozvat na večírek, ale opravdu vážně? Seznam přátel?!!

Seznamy jsou velice jednoduché. Určitě je vyzkoušejte.

 

One of my few collections. I add to it whenever I hear about a book I want to try.

Jakmile začnete s Vaším vlastním Bullet Journalem, je lepší začít se seznamy a kolekcemi po pár týdnech, až budete trochu rozjetí. Jedině snad můžete začít se seznamem knih, které chcete přečíst. Na ostatní seznamy přijdete časem sami. Až budete listovat svým zápisníkem, abyste získali informaci, kterou potřebujete, napadne Vás: “Tak přesně pro tohle, by se mi hodil seznam!”. Bum! Zrovna jste objevili svoji novou stránku!

Nevytvářejte seznamy jenom proto, abyste zaplnili místo. Nechte je vzniknout přirozeně.

Výzdoba

Část Vás bude chtít, aby Váš zápisník vypadal jako, že patří do oddělení dárkového zboží. Nebo se o to budete chvíli alespoň snažit. Ale bylo by to přece pěkné, kdyby každou stránku lemovala ozdobná páska a na každé stránce byl ozdobný nadpis a všechen obsah řádně uspořádaný. Každá kategorie by měla jinou barvu a celé by to působilo nesmírně roztomilým dojmem.

 

Ale jak dlouho to vydržíte? Přesně.

 

Někteří z Vás jsou super nadaní kreativci a jste schopni zahalit slovo “leden” do sněhového oparu, zatímco někteří mezi tím najdou svoji tužku. Tahle rada není, nepsat si ozdobná písmena, ale cokoliv bude fungovat pro Vás. Malý trik: když zapisujete svoje data, musí to být stejně jednoduché jako v sobotu večer, když ležíte pohodlně na gauči a jste obklopeni veškerým svým vybavením, tak jako v pondělí ve 5 hodin odpoledne, když Váš mazlíček nečekaně udělá bobeček v chodbě a do toho přijde na návštěvu tchýně. (Ne, že by se to někdy někomu stalo..)

 

Ale ano, je to pěkné si listovat svým zápisníkem a dívat se na všechny ty krásné barvy a designy. Ale když tak vypadá jen 15 stránek a zbytek je jak naškrabaný od předškoláka, můžete začít být mírně frustrováni.

 

Vše, co potřebujete je zdobit si Váš zápisník tak, jak Vám to připadá nejjednodušší. Můžete úplně v pohodě používat jen černé pero a nic víc.

Nikdy se nenaučíte vše, co je potřeba vědět o Bullet Journalu

Což je v pořádku. Někdy být si vědom každé možnosti je spíše omezující než lákavé. Pořád, existuje několik strategií a tipů, které by mohly být užitečné, než začnete.

Migrace a přesun záznamů

Migrace je Váš filtrovací systém. Díky němu se rozhodnete, co si chcete zanechat, čeho se zbavit a co přetvořit.

Na konci každého měsíce, když si začnete rozvrhovat ten další, migrujete věci. Prolistuje předchozí měsíc (a klidně i dál, jestli některé věci jsou stále otevřené), mrkněte na nedokončené úkoly a události, např. prázdné čtverečky a projděte si svoje poznámky. Nejlepší je si zvyknout na uzavření celého měsíce, když dospěje ke konci, nějak jako, když balíte Vánoční dekorace zpátky do krabice. Když necháte náhodný úkol nedodělaný v prosinci a nepřenesete ho do ledna, bude se tam vznášet celou věčnost.

One glance at the signifiers tells me that everything has been resolved. I don't need to read the worllll

Když přesouváte úkol, udělejte si vizualní nápovědu. Nakreslete šipku přes prázdný čtvereček nebo tečku, abyste věděli, že se úkol posunul do více odpovídajícího místa ve Vašem zápisníku. Což ale znamená, že danou věc musíte znova napsat někam jinam, ať už do dalšího měsíce nebo do Vašeho seznamu.

Když narazíte na nedodělaný úkol a necítíte se, že byste si ho chtěli znovu napsat, tak je nanejvýš pravděpodobné, že ani nestojí za to, si ho nechat ve svém životě. To je zabezpečení proti selhání ve Vašem zápisníku Bullet Journal. Když úkol nestojí za přepsání, nebude stát ani za plnění. V tomto případě ho prostě jen přeškrtněte. A opět, udělejte si vizuální pomůcku, abyste nečetli ty samé věci pořád a pořád dokola. To se pak s odznáčky spřátelíte, na první pohled Vám řeknou, co je stále otevřené.

P.S. Pokud zjistíte, že tři měsíce přepisujete tu samou věc, možná je na čase se zamyslet, jestli za to opravdu stojí..

Vlákna (threading)

 

Odkazy na čísla stránek jsou úžasný trik. Řekněme, že máte podobné informace rozmístěné napříč několika náhodnými stránkami. Samozřejmě se můžete podívat na Váš Index - seznam, abyste viděli, které stránky potřebujete, např. “12-14, 22, 35.” Je to hodně listování, ale není to nemožné. Jakmile ale vlákna přijdou do hry, je to jednodušší. Prostě napište související stránku vedle té současné. Takže pokud jste na stránce 14, můžete se podívat do dolního rohu stránky, kde je číslo 22, a to je přesně ta stránka, kterou chcete nalistovat. Stránka 22 bude mít v rohu napsáno 35 a náš cyklus pokračuje. Není to nezbytné, ale velice nápomocné, když máte související věci rozmístěny po celém zápisníku.

P.S. Jestliže máte rozmístěné poznámky na milion stránkách, možná bude čas si vytvořit kolekci. Jakmile přesunete všechny tyhle informace, nezapomeňte nakreslit šipky přes Vaše symboly a značky, abyste věděli, že mají nový domov.

Variace kalendáře

 

Všichni máme jiný mozek a svět vidíme jiným způsobem. Někteří z nás vidí slova jako barvy, jiní měsíce jako kola a další vidí vše nejraději srovnané do řádku. To znamená, že my všichni potřebujeme jinou perspektivu pro svůj kalendář. Někomu by se zamlouvalo mít svůj měsíční log jen jako seznam s daty raději než tradičně uspořádaný do čtverců a boxů. Zkuste a uvidíte, co Vám bude víc vyhovovat. Není ale skvělé vidět celý rok na jeden pohled? Hlavně, kdy je čas prázdnin nebo kdo má kdy narozeniny. Takže na začátek svého zápisníku můžete zařadit jednoduchý kalendář s těmito informacemi - prázdniny a narozeniny.

Tato stránka bude v zápisníku jen jednou, tak si s ní můžete dát tu práci a vyzdobit si ji.

Ale pamatujte, rozvrhněte si svůj kalendář tak, jak Váš mozek vnímá čas.

Zápisník Bullet Journal je jako Meryl Streep v organizování; může vzít jakoukoliv roli, kterou Vy potřebujete a přitom nemusí.

Všechno může být v Bullet Journal zápisníku, ale ne všechno tam musí být. Trik je v tom jít na to pomalu.

Když začnete s Bullet Journalem, procvičujte ty nejjednodušší symboly a držte se jen logových (protokolových) stránek. Většina existujících vychytávek jsou už pro pokročilé zápisníkáře, kteří si už osvojili svůj zápisníkový rytmus a mají spoustu stránek, na kterých to mohou dokázat. Kdyby jste se do všeho ihned vrhali po hlavě, bylo by to jako si vybírat nové auto v šesti letech, když přitom ještě neumíte ani jezdit na kole. Dejte si čas na to, abyste zjistili, na čem Vám záleží. Pak můžete vytvořit svůj mini systém s ještě větší metodou, která bude fungovat přesně tak, jak potřebujete.

Příklad použití zápisníku Bullet Journal.

Na konci každého měsíce si dejte pár minut na to, abyste si rozvrhli ten další. Napište název měsíce, seznam dní společně s daty, projděte si svůj log budoucnosti a zapište související události a schůzky. Pak, když se díváte na přehled svého měsíce, rozhodněte se, jestli stojí za to, založit seznam úkolů pro další měsíc nebo si vystačíte s rozvrhem na každý den a týden. Nezapomeňte na migraci dat z předchozího měsíce.

V seznamu (indexu) nemusí nutně být zápisy z každého dne. Prostě uvidíte jen “leden” s odkazy na stránky. Například, když si zapisujete kolekci uprostřed měsíce, pak jednoduše uděláte zápis “leden: 9-12, 15”. Kdykoli budete chtít mít přístup k tomu, co se odehrálo v lednu, nebo prostě jen budete chtít ze zvědavosti nakouknout, víte, že se máte podívat na stránky 9 až 12 a pak 15. Tohle by bylo skvělé místo pro použití vláken.

Tak, teď máte rozvrhnutý měsíc, každá stránka je přidaná to Seznamu (Indexu) a jediná zbývající věc je rozdělit každý den do Denního protokolu, logu. Někdy si můžete zapisovat úkoly a připomínky večer předem. Někdy si nic nezapíšete celý den.  A ano, někdy přeskočíte i celé dny. Nejsou na to žádná pravidla. Zkuste a zavažte se k doplňování záznamů alespoň jednou denně, ale když opomenete, klidně si udělte obrovskou milost. Váš zápisníkový rytmu bude drasticky záviset na tom, co se zrovna děje ve Vašem životě. A ten Váš taky. Tak se do toho opřete.

Zápisník Bullet Journal možná změní Váš život, tak proč ho nezkusit.

Cítíte se, jako byste si teď po přečtení tohoto článku zasloužili sklenici vína? Ano, je toho hodně. Snad jste získali jasný přehled o tom, co zápisník Bullet Journal je a teď už jste připraveni se pustit do svého dobrodružství.

Zápisník Leuchtturm 1917, tečkovaný A5 se hodí pro Bullet Journal jako vyšitý! (Ano, je šitý.)

 

Klady: pevný, malý akorát, že se vejde do kabelky a velký, aby působil jako opravdový zápisník, předtištěný index, očíslované strany, dvě záložky, pevný papír, tečky místo čtverečků nebo linek, což je v podstatě to nejlepší vodítko, jaké si dovedete představit. Na zadní straně má kapsičku a dostanete k němu samolepky, takže si ho můžete nadepsat.

Zápory: Možná zrovna neseženete přesný odstín Vaší oblíbené barvy. Ale stejně je nádherný.

Na Vaší zápisníkové cestě s Bullet Journalem neopomíjejte tato tři slova:

Pomalu.

Jednoduše.

Duchaplně.

Je možné mít všechno na jednom místě používáním této jednoduché metody a zároveň si zaznamenávat, jak Vaše duše pluje s Vámi. Jakmile si tuto jednoduchou metodu osvojíte, ihned si ji zamilujete!